8. august 2014
Müstiline müsli
Kui küsida, mis on meie peres kõige enam tarbitav söök, siis vastus on kindlasti “müsli”. Meie jaoks on see kiirtoit, mida kulub lausa müstiliselt palju. Tihtipeale on tööpäeva hommik või õhtu nii kiire, et ei jõua lihtsalt midagi eraldi kokata. Sellisel juhul läheme ikka müslivarude kallale, ja nende valik on meil enamasti üsna kirju. Eelistatud on kodused krõbedad palad, kuid reaalsus on see, et ise ei jõuaks nii palju tehagi, kui me süüa jaksame. Samas paar korda kuus tuleb ikke helveste röstimine ette võtta ja müsli puhul mul ideedest just puudust ei tule. Praegu panen kirja kõige algupärasema klassiku ehk müstilise müsli, kus eksida pole võimalik, sest paindlik retsept jätab palju ruumi vastavalt oma maitsele tulemust kujundada. Edaspidi lisandub kindlasti natuke teistmoodi valmistusõpetusi.
Koduse müsli tegemine on lihtne, lõbus ja loov ülesanne. Meie hakkasime müsli tegemise peale mõtlema siis, kui Rainer Ameerikasse kolis, kuna sealsed hommikusöögihelbed on tulvil kõikvõimalikku kraami, mida sisse söömata võiks vabalt ära elada. Seega ise tehes tead ju täpselt, mida ja kui palju sa oma toidu sisse surad. Kuigi Euroopa poelettidel on olukord palju parem, siis kodutehtud krõbe amps on ikka üle kõige. Rikkalikult mõnus müstiline müsli on võitnud paljude sööjate südamed, retsept on selline:
– 400 g jämedaid täisterakaerahelbeid
– 150 g kooritud päevalilleseemneid
– 50 g (kooritud) sarapuupähkleid
– 1 ml Himaalaja soola (roosat mineraalsoola)
– 2 spl kookosõli
– 1 spl külmpressitud tudraõli (või rapsiõli)
– 50 g vedelat mett (võib asendada agaavi-, datli- või vahtrasiirupiga)
– kõiki muid pähkleid, seemneid ja kuivatatud puuvilju või kuivaineid, mis käepärast on: rosinad, kuivatatud aprikoosid, ploomid, jõhvikad, viigimarjad, datlid, ananass, mango, papaia, seesami-, lina-, seedermänni-, kõrvitsa-, kanepi-, rukki-, kaera- ja chia seemned, kookoshelbed, banaanilaastud, mandlid, pistaatsia-, para-, maa-, India, Kreeka pähklid, toortatar, kinoa jne (võimalusel vali ilma lisasuhkruta puuviljad)
Kõigepealt kuumuta ahi ülalt- ja altkuumutusega 180 kraadi juurde ning kata suur ahjuplaat küpsetuspaberiga. Sega suures kausis kaerahelbed, päevalilleseemned ja sool. Lisa sarapuupähklid, mulle meeldib, kui need on eelnevalt kooritud ja kergelt purustatud, siis muutuvad need röstimisel ilusti kuldpruuniks. Sega kuivainele juurde vedel mesi ja õlid. Kookosõli on hea valik kõrgel temperatuuril toidu valmistamiseks. Müsli röstimisel soovitan kasutada ka tudraõli (mul on Kaarli talu külmpressitud õli), mis on põneva maitse ja lõhnaga ning peaks sobima küpsetamiseks. Samas võib mõlemad õlid ka külmpressitud rapsiõliga asendada. Kui kuivained, mesi ja õli on ühtlaselt segunenud, laota mass plaadile laiali ja aseta ahju keskossa umbes 30 minutiks küpsema. Ole aga ettevaatlik, et müsli kõrbema ei läheks! Selle vältimiseks sega helbeid hoolega iga viie minuti tagant.
Kui plaadil olev on kenasti kuldpruun, võta see ahjust välja ning lase maha jahtuda. Vahepeal võid välja otsida kõik pähklid, seemned, puuviljad ja muud kuivained, mida müsli sisse sel korral paned. Kui soovid, tee neid väikesemateks tükkideks. Kindlasti katseta mõnikord ka kinoa või toortatraga, mida kuivalt koos muuga passib segada.
Nüüd pole muud kui kõik kokku segada ning purki panna ja nautida. Muidugi võib peale kaerahelveste, päevalilleseemnete ja sarapuupähklite ka muud ahju panna, mis kuuma kannatavad. Need kolm võiksid aga kindlasti olla, kuna nende maitse läheb röstimisel kordi paremaks.
Tähelepanelikku röstimist!
Ikka teie
Comments : 1 Posted in : Kõik retseptid, Täistaimetoidud on by : mekutaja Sildid: hommikusöök, kiudainerikas, kookosõli, kuivatatud puuviljad, mesi, müsli, päevalilleseemned, pähklid, sarapuupähklid, seemned, täisterakaerahelbed, tudraõli
Kommentaar : Müstiline müsli
Olen tänu noortele soovitajatele õppinud nautima müslit, aga eelistan süüa õhtuti. Hommikul jään ikka kaerahelbe- või tatrapudru juurde. Aitäh õpetamast!